Logo Programlarının Geç Açılma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Logo Programlarının Geç Açılma Nedenleri ve Çözüm Yolları

17.05.2024
ERP
68 Görüntülenme
0
0

Logo Go Plus, Logo Tiger Plus ile Logo Tiger Enterprise programları bazı durumlarda başlangıçta geç açılabilmektedir. Programların geç açılma süreleri aşağıdaki nedenlere bağlı olarak 2 - 5 dakika arasında sürebilmektedir. Logo programlarının geç açılmasının başlıca nedenleri şunlardır;

  1. Network (Ağ) sorunları; En çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Logonun çalıştığı server ile clietn makina arasında bir network sorunu varsa Logonun geç açılmasına neden olabilir. Bu sorunun tespit etmenin en basit yöntemi ise Logonun kurulu olduğu ana makinada bulunan LENGINE1.EXE (63 mb) dosyasını client (terminal) bilgisayara kopyala yapıştır işlemi ile kopyalayın. Bu dosyayı kopyalama işlemi normal bir networkte 2 ile 10 saniye arasında bir zaman alır. Eğer sizin kopyalama işleminiz 10 saniyeden fazla ise networkünzü kontrol etmeniz gerekmektedir. 
  2. Uzak Network (WAN-VPN) sorunları; Logo programlarının geç açılmasının bir başka nedeni ise VPN bağlantısı ile çalıştırılmak istenmiş olabilir. Uzakta bulunan bir terminalin VPN aracılığı ile Logo'nun çalıştığı servera bağlanıp programı çalıştırdığında eğer internet hızı her iki tarafta birden yada taraflardan bir tanesinde yavaş ise logo programları geç açılacaktır. Bunun yerine uzak masaüstü bağlantısı kullanmak daha faydalı olacaktır.
  3. Wirelles sorunları; Terminal bilgisayar eğer kablosuz ağ üzerinden Logo servera bağlanıyor ise kapsama alanı dışında kalabilir yada sinyal zayıf geliyor olabilir. Bu durumlarda da Logo geç açılacaktır. Bunun için kablolu ağ üzerinden bağlanmak gerekmektedir.
  4. İnternet bağlantı sorunları; Logo Go Plus, Logo Tiger Plus ve Logo Tiger Enterprise programları açılışta döviz kurları, banka entegrasyonu gibi internetten çalışan hizmetleri çalıştırabilmektedir. Program ilk çalıştığı anda bu bilgileri hızlı bir şekilde internet üzerinden almaya çalışır. Eğer internet bağlantısı sorunluysa, yavaşlık varsa bu sorun programın geç açılmasına neden olur. Sorunu gidermek için internet bağlantı hızı arttırılabilir yada bu hizmetler devredışı bırakılabilir.
  5. SQL Server 2008 / SQL Server 2008 R2 sunucu üzerinde geç açılma sorunu; Normal durumlarda SQL server çalışan bir sunucu üzerinde Logo programları çalıştırılmamalıdır. Fakat Logo Start ve Logo Go Plus programlarında düzgün bir yedekleme sistemi ile bu göz ardı edilebilir bir durumdur. Eğer SQL server 2008 / 2008 R2 çalıştırılan sunucuda Logo programları geç açılıyorsa (1-5 dakika) sorun SQL server'dan kaynaklanıyor olabilir. SQL server'ın network ayarları doğru yapılandırılmazsa bu gibi sorunlar olabilmektedir. Sorunu gidermek için SQL Server 2008/2008 R2 programları arasında yer alan "SQL Server Configuration Manager" uygulaması çalıştırılmalı, "SQL Server Network Configuration" bölümü altından kurmuş olduğumuz SQL Server adı seçilmeli ve sağ taraftaki "Shared Memory", "Named Pipes" ve "TCP/IP" protokolleri etkin (enable) hale getirilmeli, "VIA" protokolü devre dışı bırakılarak sunucu restart edilmelidir.
  6. Logo program açılışında yönetici konsolu açılmasından kaynaklanan sorun; Logo Go Plus, Logo Tiger Plus ve Logo Tiger Enterprise programları açılışta "Yönetici Konsolu" adı altında bir pencere açmaktadır. Yönetici konsolu Logonun bir raporlama şeklidir ve yöneticileri basit grafiklerle bilgilendirmek için dizayn edilmiş bir araçtır. Eğer ihtiyacı olmayan Logo kullanıcılarda başlangıça "Yönetici Konsolu" açılıyorsa geç açılmaya neden olabilmektedir. Zorunlu olmadıkça "Yönetici Konsolu" girişte açılmasın seçeneği aktif olmalıdır.
  7. DNS sorunları nedeniyle geç açılma sorunu; Bazı ağlarda DNS sunucuda sorunlar olabilir. SQL server sunucuya erişim esnasında isimden erişmek istersen ve DNS sunucu sorunluysa Logo programlarının geç açılmasına yada hiç açılmamasına neden olabilir. Sorunu gidermek için LGCONFIG.EXE ' deki "Server Name" alanına isim yerine SQL Server sunucusunun IP numarası yazılmalıdır. Eğer SQL Server INSTANCE olarak kurulmuşsa (Örn: SQLIST\SQLEXPRESS) IPNo\INSTANCE_ADI şeklinde yazılmalıdır. (Örn: 172.16.52.32\SQLEXPRESS).
  8. Antivirüs / Güvenlik duvarı yazılmları nedeniyle geç açılma sorunu; Bazen güncel olmayan antivirüs yazılımlarının kullanılması, güvenlik ayarlarının en üst seviyede tutulması, SQL server ve Logo lisans servislerinin portlarının kısıtlanmış olması Logo programlarının geç açılmasına neden olabilmektedir. Sorunu çözmek için antivirüs yazılımı uninstall edilerek Logo programı tekrar çalıştırılmalı ve sorunun antivirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilmelidir. Eğer Antivirüs yazılı uninstall edildikten sonra Logo programı düzgün olarak çalışıyor ise sistem yöneticisinden güncel antivirüs programı kurmasını yada gerekli ayarları yapması istenilir.
Yorum Yap

Kategoriler