Akın Robotics Bilim ve Teknoloji Yolunda 2022 Yılında da Üretmeye Devam Edecek...

Akın Robotics Bilim ve Teknoloji Yolunda 2022 Yılında da Üretmeye Devam Edecek...

71 Görüntülenme
0
0

Ülkemizin yüksek teknoloji üreticisi AKINSOFT ve AKINROBOTICS olarak değişen dünya şartları ve gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda bilim ve teknoloji ışığında insanlık adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Değerli INOVAX okurları tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkilerinin bir getirisi olarak insanlık büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. İş süreçlerimizden sosyal hayata, eğitimden seyahate kadar birçok alanda kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığımız bu süreçte yaşadığımız dönüşümün temelinde dijitalleşme yer alıyordu. Öyle ki bu dönemde dijitalleşmenin tüm dünyada büyük bir hızla artarak yaygınlaşmasına şahit olduk.

Aşı çalışmalarının da yaygınlaşmasıyla 2021’in özellikle ikinci yarısı kısıtlamaların kaldırıldığı, nispeten de olsa normal yaşamlara dönüşün başlangıcı oldu. Her ne kadar kısıtlama ve tedbirler yavaş yavaş kaldırılmış olsa da geride kalan süreçte hemen hemen tüm sektörler ve bu sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma büyük zararlar gördü. Fakat bilimsel ve teknolojik gelişmeler insanlığa hizmet etmek için durmaksızın devam etti.

Ülkemizin yüksek teknoloji üreticisi AKINSOFT ve AKINROBOTICS olarak çalışmalarımızı bu olumsuz dönemin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar yönünde şekillendirerek bilim ve teknoloji mirasımızı pandeminin ortaya çıkardığı olumsuzlukları en aza indirgemek ve hiçbir sektörün veya işletmenin bu dönemde zarara uğramaması yönünde gerçekleştirdik. Online yemek sipariş sistemimiz MyRezzta, kafe ve restoranlarda menü ve siparişlerin temassız olarak iletilmesini sağlayan QR Menü, çoklu şube modeli ile çalışan işletmeler için franchise yönetim çözümümüz MyFranchise, kuaför ve güzellik salonu gibi randevu sistemiyle çalışan işletmeler için ProKuaför programımız, rezervasyon ile konaklama kabul eden otel, öğretmen evi, polis evi vb. tesis ve kurumlar için geliştirdiğimiz online rezervasyon sistemimiz HotelSmart bu süreçte sunduğumuz hizmetlerimiz arasında yerini aldı.

Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yenilikçi çalışmalarımıza bu dönemde yenilerini eklemeye devam ettik. Bu çalışmalarımızdan biri iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getiren 3adimdais.com platformu. Bu hizmet ile teknolojinin gücünü kullanarak insan odağını kaybetmeden işe alım süreçlerini dönüştürmek, hızlandırmak ve maliyetleri azaltmak amacıyla hem çalışan adayına hem şirketlere kendilerini değerli hissedecekleri bir işe alım süreci dizayn edecek yeni bir platform geliştirmeyi amaçladık. Son yıllarda teknolojide yaşanan baş döndürücü gelişmeler iş ve sosyal yaşantımız başta olmak üzere pek çok alanda insanlığa büyük kolaylıklar getirdi. Yaşadığımız bu teknoloji çağında, dijital teknolojileri kullanarak işverenleri daha fazla aday ve yetenekle, çalışma adaylarını ise kariyer süreçlerinde doğru iş ve firmayla buluşturacak 3adimdais.com Türkiye’nin istihdam piyasasına yön verme vizyonuyla hizmete sunuldu.

Bir diğer yeni hizmetimiz ise LimonDesk oldu. LimonDesk, web sitesi üzerinden kullanıcıların sorularına anında cevap vererek hizmet kalitesini artırmak isteyen firmalar için geliştirilmiş bulut tabanlı çözümümüzdür. Kullanıcılar LimonDesk’i birkaç kolay adımda web sitesine kurabilir, ticket (destek) kayıtları, SSS ve blog modülleri, tetikleyici proaktif mesajlar ile müşterilerine kusursuz bir deneyim yaşatabilir. Ayrıca LimonDesk ile kullanıcılar müsait olmasa bile müşterilerinin canlı destek üzerinden bıraktığı mesajlara tarayıcı üzerinden diledikleri an ulaşabilir ve onları bilgilendirebilirler.

Gerçekleştirdiğimiz yeniliklere yönelik değinmek istediğim bir konu da İstanbul Bölge Müdürlüğümüze ilişkin olacak. Geçtiğimiz yıl itibariyle mevcut binamızın yıkımı gerçekleştirilmiş ve yeniden inşa süreci başlatılmıştı. Halihazırda yapım süreci devam etmekte olan bölge müdürlüğü binamızın çok kısa bir zaman içinde yeni, modern görünümü ve teknolojik altyapısıyla tamamlanarak hizmete açılacağını bu vesileyle dile getirmek isterim.

2021 yılı içerisinde AKINSOFT markamız bünyesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sektördeki yerini alırken, Türkiye’nin Robotik Markası AKINROBOTICS olarak da yine yoğun bir yılı geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da mevcut çalışmaların geliştirilmesinin yanı sıra yeni projelerle de bilim ve insanlığa hizmet yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

AKINROBOTICS olarak 2022 yılında ADA serisinin 7. nesli olan yeni bir ürünü sizlere tanıtmış olacağız. Bildiğiniz üzere bugüne kadar garson, hostes ve sosyal robotlar kapsamında üretimlerini gerçekleştirdiğimiz farklı robot çalışmalarımız oldu. Bu yeni projemizde ise tüm robotların fonksiyonlarını bir araya getirdiğimiz ve bunun yanında hareketli 5 parmağa, eğilme eklemlerine, hareketli ağız ve göz kapaklarına, otonom gezinme, otonom şarj ve amortisörlü teker gibi birçok özelliğe sahip üstün kabiliyetlerin bulunacağı yepyeni bir insansı robot hizmete sunulacak.

Pandemi sürecinde çalışmalarını başlattığımız bir başka robot projemiz ise “Servis Robotu” projemiz. Otonom gezinme özelliğine sahip olarak tasarlanan robotumuz, üzerinde bulunan ısıtma ve soğutma haznesi sayesinde taşıyacağı ürünleri istenilen sıcaklıkta tutabilecek. Yiyecek-içecek sektörünün yanı sıra otel ve hastane gibi alanlarda yer alabilecek ve kullanıcılarına temassız bir şekilde hizmet alma imkanı sunacak robotumuzun çalışmaları hızla devam etmekte.

Diğer bir çalışmamız ise tarım alanında. Bildiğiniz üzere 30 Mayıs 2011 tarihinde duyurduğumuz ve pancar üretim robotu olarak tamamen kendi bünyemizde tasarlanan AKINROBOTICS tarım robotu projesi olan PNCR serisi Dünya tarihindeki yerini almıştı. PNCR prototiplerimiz, insan hatası faktörünü devre dışı bırakan ve arazi verimini en üst noktaya taşıyan robotik sistemler olarak tarımsal alanda katma değer sağlamak amacıyla üretildi. PNCR serisi robotlarımızdan sonra arazi robotlarımıza bir yenisini eklemek üzere kısa süre önce çalışmalarını başlattığımız ve orta ölçekli tarım arazilerinde tarım işlerinde, kısa mesafe lojistik işlerinde, bahçe işlerinde yardımcı olacak ve istenilen işi istenilen periyotta yapacak otonom bir arazi robotu projemiz de mevcut. Şu anda tahrik mekanizmasının ilk testleri yapılmakta.

Bu yeni projelerimizin yanında, biped robotlar serisinde AKINCI, quadroped robotumuz ARAT, endüstri ve hizmet alanında kullanılacak robotumuz Endüstriyel Robot Kol ve koronovirüs salgının başlamasıyla toplum sağlığı için ihtiyaç duyulan sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemlerini sağlaması adına geliştirdiğimiz UV-C Sterilizasyon Robotumuza yönelik Ar-Ge süreçlerimiz de devam ediyor.

AKINROBOTICS bünyesinde tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen UV-C Sterilizasyon Robotunu 2020 yılı içerisinde kullanıma sunmuştuk. UV-C Sterilizasyon Robotu kapalı ve kontamine risk oranları yüksek alanlarda stabil ve kesin sterilizasyon sağlamakta. Hastane ve ameliyathaneler başta olmak üzere yemekhaneler, gıda firmaları, spor salonları, çocuk oyun alanları gibi yüksek sterilizasyona ihtiyaç duyan daha birçok sektörde kullanılabilecek bu robotumuz 2D lidar ile navigasyon gerçekleştirmekte. Bunu 3D kamera ile destekleyerek daha zorlu alanlarda sistemin hatasız bir şekilde hareket etmesini sağlamak adına çalışmalarımız sürüyor.

Türkiye’nin Robotik Markası AKINROBOTICS olarak mevcut tüm projelerimizin, sahip olduğu özelliklerden tasarımına kadar her anlamda geliştirilmesi ve kabiliyetlerinin en üst noktaya taşınması adına 2022 yılında da Ar-Ge çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu noktada bizleri yoğun bir çalışma temposuyla geçecek yeni bir yıl beklemekte.

Yeni ve mevcut tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra daha önce duyurmuş olduğumuz yeni bir hizmetimizi de burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Yukarıda değinmiş olduğum üzere şu anda yapım çalışmaları tamamlanmak üzere olan İstanbul Bölge Müdürlüğü binamız içerisinde bir robot müzesi oluşturacağız. Temel atma töreninde de ifade ettiğim üzere bu müze Dünyada bir ilk olacak. Robot müzesi AKINROBOTICS tarafından üretilen robotların ve robot parçalarının tümünü korumak, incelemek, değerlendirmek ve en önemlisi de toplumun robotik teknolojiler konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla oluşturuldu. Robot müzemizde, insansı robot teknolojilerinin ve bilgisayar sistemlerinin geçmişten günümüze gelişim süreçlerini tüm teknoloji ve bilim meraklılarının hizmetine sunacağız. İstanbul’da temellerini attığımız bu müze ayrıca ülkemizin bilim ve teknoloji alanında geldiği noktayı tüm dünyaya gösterecek olması bakımından önemli bir yer tutacak. Ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa şimdiden hayırlı olsun.

Dünya genelinde bilişim ve robot teknolojileri alanında hızlı gelişmeler yaşandığını gözlemliyoruz. Gelecekte bugünden çok daha fazla konuşulacak konuların başında hiç şüphesiz ülkelerin kaderini belirleyecek olan savunma, gıda, sağlık ve endüstriyel üretim gibi önemli sektörlerin taşıyıcısı konumunda olacak bu iki alan gelmekte. AKINSOFT ve AKINROBOTICS olarak bizler de tüm faaliyet alanlarımızda çalışmalarımızı bu bilinç ve özveriyle sürdürmekteyiz.

Burada değindiğim çalışmalarımız son yıllarda yaşanan gelişmeler ve özellikle son iki yıldır etkisini sürdüren pandemi karşısında gelişen ihtiyaçlar neticesinde geliştirilmiş veya tamamlanmış olsa da tüm bu bilim ve teknoloji mirasımızın temellerinin, kurumumuzu kurduğumuz 1995 yılında belirlediğimiz vizyonlara dayandığını bir kez daha ifade ediyor, 2022 yılının teknoloji yolunda sağlık ve mutluluk içinde geçmesini diliyorum…

Dr. Özgür AKIN

AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/AkinRobotics

Yorum Yap